Strona główna / Dieta / Kwas fulwowy

Kwas fulwowy

(6 opinii klienta)

86.00

13 w magazynie

SKU: FULV Kategoria:

Opis

Kwas fulwowy to związek organiczny, który pozyskiwany jest z pokładów węgla brunatnego z okresu paleogenu – około 40-50 milionów lat temu. Czasu, w którym klimat na całym globie był podobny i w którym ssaki stały się dominującą gromadą. Ten niezwykły suplement diety pochodzi z materii roślinnej, która uległa rozkładowi – humifikacji. Dzięki temu procesowi powstał między innymi kwas fulwowy – wspaniały nutraceutyk, jeden z najbardziej aktywnych chemicznie związków w przyrodzie.

W przyrodzie ten związek jest odpowiedzialny za pozyskiwanie z gleby minerałów, pierwiastków śladowych i substancji odżywczych, a następnie dostarczanie ich bezpośrednio do komórek roślin. Staje się to dzięki temu, że jest on świetnym chelatorem – czyli substancją, której budowa cząsteczki umożliwia niejako chwytanie w kleszcze jony innych pierwiastków i ich transport (nie ma tu przesady – tak właśnie w chemii określa się proces chelatacji – niesamowite, prawda?).

Zatem kilkadziesiąt milionów lat temu kwas fulwowy nałapał minerałów, pierwiastków śladowych i innych substancji odżywczych, a dzisiaj możemy je sobie sobie spożywać. Nieźle, prawda? Odżywczy napój sprzed 40 milionów lat temu – jak to brzmi?

Ale jest jeszcze jedna bardzo ważna cecha chelatoru, którym są cząsteczki kwasu fulwowego: mają one bardzo małą masę cząsteczkową – czyli są po prostu tak małe, że z łatwością przenikają przez ściany i błony komórkowe.

Dla nas, kwas fulwowy pełni następujące funkcje:

  • Chelator – potrafi włączyć w swoją strukturę substancje odżywcze i przekształcić w formę bardziej przyswajalną przez ludzkie komórki.
  • Detoksykant – właściwość ta, to również zasługa chelatacji, tym razem jednak związana jest z usuwaniem z organizmu substancji szkodliwych i metali ciężkich.
  • Antyoksydant – działa niczym wymiatacz wolnych rodników takich jak nadtlenek (O2), kwas podchlorawy (HOCI), nadtlenek wodoru (H202), rodniki hydroksylowe (OH), nadtlenoazotynowe (ONOO), czy rodniki tlenu singletowego (102).
  • Immunomodulator – oprócz właściwości antyzapalnych posiada także zdolność pośredniej kontroli komórek T, których nadmiar prowadzi do rozwoju chorób autoimmunologicznych.
  • Naturalny elektrolit – zawiera szereg minerałów oraz znakomicie sprawdza się w ich transportowaniu.
  • Nośnik bioaktywnego tlenu – ma najwyższą zawartość tlenu spośród wszystkich substancji humusowych. 45% jego cząsteczki to tlen, który jest wysoce bioaktywny dla ludzkiego organizmu.
  • Dostarcza fitochemikalia – związki pochodzenia roślinnego o szerokim spektrum działania: wykazują właściwości przeciwalergiczne, przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe i przeciwnowotworowe.

A z czym radzi sobie kwas fulwowy? – mówimy oczywiście o profilaktyce:

  • Grzyby – ma on odpowiednie właściwości biologiczne, by stać się środkiem przeciwdrobnoustrojowym o szerokim spektrum działania. Skutecznym także w przypadku biofilmów, które jak wiemy mają całkiem skuteczne mechanizmy obronne w przypadku antybiotyków i substancji antygrzybicznych [New strategic insights into managing fungal biofilms. Elisa Borghi. 2015]
  • Bakterie – szereg badań i analiz potwierdza jego silne właściwości antybiotyczne. W przeciwieństwie do antybiotyków, nie prowadzi on do powstania opornych na nie szczepów chorób. Ponadto nie stwierdzono, aby kwas fulwowy miał niekorzystny wpływ na florę jelitową, tak jak w przypadku niektórych farmaceutyków.Jego regularne zażywanie wraz z prowadzeniem zdrowego trybu życia, może zmniejszyć ryzyko zachorowalności na przeziębienia i grypę, a także poprawić negatywne objawy alergii. [Antimicrobial, anti-inflammatory and antioxidant activities of natural organic matter extracted from cretaceous shales in district Nowshera – Pakistan. Fazli Khuda. 2022, Fulvic acid – a small but powerful natural substance for agricultural and medical applications. Didiek Hadjar. 2021, Phytochemical analysis, antibacterial, antifungal and antiinflammatory activity of humic acid. Nivetha M. 2019]
  • Wirusy – substancje humusowe hamują cytopatyczność wirusa (zmiany morfologiczne i degeneracyjne, występujące w komórkach pod wpływem replikacji wirusa). Substancje te przyłączają się do białka otoczki wirusa, pokrywając w ten sposób jego miejsca receptorowe. To dodatkowo uniemożliwia wirusowi wiązanie się i infekowanie komórek gospodarza, zwalczając w ten sposób replikację wirusa. Do patogenów, dla których kwasy humusowe okazały się skuteczne, należą wirus Coxsackie A9, wirus opryszczki pospolitej typu 1 i 2, wirus HIV, grypa typu A i B (trwają rownież badania nad COVID-19), wirus cytomegalii (CMV) i wirus krowianki, jak również wirusy niektórych infekcji dróg oddechowych [Humic substances as an environmental- friendly organic wastes potentially. Mohamed Hafez. 2020, Humic substances: Prospects for use in agriculture and medicine. Priya Goel. W Humic Substances by Abdelhadi Makan. 2021]
  • Skóra i włosy – udowodniono, że kwas fulwowy pozytywnie wpływa na zwiększenie żywotności komórek o ponad 26%, a także w znaczącym stopniu (w niektórych przypadkach o ponad 50%) zahamowuje rozpad kolagenu. Tym samym badanie sugeruje przeciwstarzeniowe działanie kwasu fulwowego. [Effect of fulvic acid on ultraviolet induced skin aging: The effect of fulvic acid on fibroblasts and matrix metalloproteinase. Kinoshita, H. 2012]
  • Tarczyca – Leczenie pacjentów z guzem tarczycy kwasem fulwowym przyniosło pozytywne rezultaty. Na próbie 10 osób w wieku poniżej 40 lat, u 8 przypadków guz zniknął bez nawrotu. [Shenyi He, et al; Humic acid in Jiangxi Province, 1 (1982). In: Application of Fulvic acid and its derivatives in the fields of agriculture and medicine; Chapter 34; First Edition: June 1993 (https://www.purefulvicminerals.com/wp-content/uploads/fulvicacidii-1.pdf), About Humic – Fulvic substances II]. Również u kur narażonych na zatrucie ołowiem poziomu ołowiu i TSH (hormonu wytwarzanego przez tarczycę) został odpowiednio znormalizowany przez suplementację diety kwasami humusowymi. W ich wyniku ustąpiły zmiany zwyrodnieniowych obserwowane w tarczycy. Wyniki te sugerują, że kwasy humusowe wiążą się z metalami ciężkimi i odgrywają rolę w przywracaniu struktury i funkcji tarczycy. [The Effect of Humic Acid Substances on the Thyroid Function and Structure in Lead Poisoning. A. Sahin. 2016]
  • Nowotwory – substancje humusowe posiadają znany potencjał antynowotworowy, w tym udowodnione właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne, przeciwwirusowe, antymutagenne i chelatujące metale ciężkie. Te cechy predestynują kwas fulwowy w kwestii wspierania leczenia, a przede wszystkim profilaktyki antynowotworowej. Liczne badania kliniczne wykazały, że substancje humusowe, zwłaszcza kwasy fulwowe, dysponują potencjałem ochronnym przed nowotworami i powiązanymi z nimi wirusami rakotwórczymi. Ekstrakty humusowe niszczą komórki rakowe, a także hamują ich namnażanie. Specjalne terapie substancjami humusowymi przyniosły obiecujące wyniki w odwracaniu śmiertelnych nowotworów i guzów.
  • Alzhaimer – kwas fulwowy ma właściwości nootropowe. Nootrop to substancja, która może pomóc w zwiększeniu wskaźników inteligencji i zdolności poznawczych, takich jak pamięć robocza oraz zdolność do uczenia się i zatrzymywania informacji. Jedno z badań opublikowanych w Journal of Alzheimer’s Disease w 2011 roku wykazało, że kwas fulwowy ma takie właściwości – może poprawiać i chronić przed upośledzeniami poznawczymi, takie jak te, które są objawami choroby Alzheimera. Podstawowa przyczyna choroby Alzheimera powoduje blokadę połączeń innych neuronów. To ostatecznie prowadzi do utraty pamięci, która jest spowodowana splątaniem białek wewnątrz komórek nerwowych (agregacja białek). Kwas fulwowy pomaga rozplątać te sploty m.in. skracając ich długość – może zatem zapewnić poprawę funkcji poznawczych oraz zapobiegać wczesnemu wystąpieniu wyniszczających zaburzeń mózgu.
  • Stany zapalne – kwas fulwowy ma pośredni i bezpośredni wpływ, zarówno na procesy zachodzące w przewodzie pokarmowym, jak i na poszczególne jego struktury. W przypadku większość chorób, katalizatorem ich powstania są procesy zapalne. W rezultacie wielu badań sugeruje się, że kwas fulwowy poprawia florę bakteryjną jelit, uskutecznia wchłanianie substancji odżywczych, wpływa na hamowanie schorzeń związanych z jelitami, w tym posiada działanie przeciwwrzodowe.
  • Miażdżyca – kwas fulwowy hamuje mechanizm tworzenia się blaszek miażdżycowych zwężających średnicę tętnic w wyniku zahamowania procesów zapalnych [Fulvic acid attenuates homocysteine-induced cyclooxygenase-2 expression in human monocytes. Shao-Ju Chien. 2015]
  • Cukrzyca

Informacje dodatkowe

Opakowanie

szkło + papier + metalowa zakrętka

Objętność

500 ml

6 opinii dla Kwas fulwowy

  1. Roma

    Po miesiący wyraźnie czuję więcej energii. Jestem osobą zdrową, wiec nie napiszę nic o chorobach, ale czuć różnicę.

  2. Aniape.

    Produkt tańszy niż inne na rynku i tak jakby lepszy w smaku. Co do działania, zobaczymy. Produkt jest dobry, polecam.

  3. Anka

    Nie wiem jak wpływa na mnie, ponieważ nie mam chorób przewlekłych, ale dolewam sobie łyżeczkę do wody mineralnej codziennie rano i zauwazyłam jedną dziwną rzecz – prawie zupełnie zniknęło mi łaknienie za słodyczami. Po prostu nie chce mi się podjadać. Powiedziała bym, że to dość zaskakująca reakcja, ale jestem z tego powodu super zadowolona!!!

  4. MariaKosińska

    Powiem tak: w smaku niedobre, ale jest przypływ energii i mniej boli mnie głowa. Jestem osobą dość apatyczną. Jakby poprawić smak, to dałabym 5 gwiazdek. Także za działanie daję 5 a za smak 2.

  5. sienkiewicz

    Witam. Kupiłem na próbę dla całej rodziny, jeśli chodzi o mnie, zrobiłem eksperyment i odstawiłem kawę a zamieniłem ją na kwas i jest dobrze. Nie czuję zmęczony. Próbowałem też yarba matte, ale niespecjalnie na mnie działała pobudzająco. Myślę, że to dobry produkt i polecam.

  6. Pati85

    Pijemy w rodzinie od kilku miesięcy i bardzo dobrze się czujemy. Po miesiącu po odstawieniu czujemy różnicę w energii z kwasem i bez kwasu.

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *