Różnica między surowym masłem shea i rafinowanym

Różnica leży w procesie, w jakim tłuszcz shea, po pozyskaniu go z orzechów, jest dalej przetwarzany.

Mało shea nierafinowane

Ręczna, tradycyjna ekstrakcja za pomocą wody gwarantuje, że w Maśle Shea pozostanie maksymalne stężenie składników odżywczych i przede wszystkim witamin. Takie masło surowe jest następnie… po prostu wybierane z naczyń i konfekcjonowane. I tyle. Takie właśnie masło shea Państwo kupują.

Masło shea rafinowane

Rafinacja, natomiast, oczyszcza masło z charakterystycznego zapachu, koloru i ewentualnych nieczystości. Te nieczystości mogą znaleźć się w nie najlepszej jakości maśle, a nie wszyscy je akceptują (są to cząsteczki kurzu, pyłki, które mogą trafić do masła podczas tradycyjnej produkcji, pozostałości orzechów, czasem nawet jakiś insekt skuszony zapachem). Rafinacja odbywa się za pomocą gorącej pary wodnej, która naraża na utratę części wartości odżywczych. Z zalet – masło shea rafinowane staje się delikatne, kremowe w dotyku i bezzapachowe.

Aby uzmysłowić sobie różnicę między rafinatem masła i prawdziwym Masłem Shea, bardzo trafnie porównać można chleb pełnoziarnisty do białego chleba pszennego. Prawdziwe Masło Shea może być nawet i zupełnie nieoczyszczone – pełne paproszków z orzechów, powstałych podczas ich miażdżenia, ale będzie masłem najzdrowszym.

Część osób, które używają masło shea, wybierają rafinowane, ponieważ twierdzą, że z uwagi na twardość, grudki czy też niekiedy charakterystyczne włókienka, takie masło jest nieprzyjemne w użytkowaniu. Prawda jest jednak taka, że takie „złe” masło, nie jest dobrym jakościowo masłem!
włókienka – jak najbardziej naturalne, całkowicie się rozpuszczające na skórze i nie mające żadnego wpływu na samo masło – pozostają w słabo przefiltrowanym maśle,
grudki pojawiają się w maśle, które po wyprodukowaniu, pozostaje do zastygnięcia w upale, a nie w chłodniejszej temperaturze. Takie grudki, miękkie, roztapiają się szybko na skórze.
grudki w formie mokrego śniegu pojawiają się w maśle, które przez wieloletnie magazynowanie roztapiało się w upale a następnie zamarzało w zimie. Poprzez takie wymarzanie frakcje lekkie oddzielają się od cięższych. Masło shea staje się dość nieprzyjemne w użytkowanie.
twardość – im masło shea zawiera więcej kwasów tłuszczowych nasyconych, tym będzie twardsze. Nie jest to absolutnie żadna wada, a po prostu specyfika masła shea. Masło shea jest generalnie masłem kosmetycznym twardym, ale pewne czynniki (sezon, proces ekstrakcji), mogą spowodować, że twardość produktu będzie się wahać.

Masło shea DUAFE, które dla Państwa wybrałem, jest doskonale przefiltrowane w procesie produkcji za pomocą kilkustopniowych bawełnianych filtrów – a więc tylko na zimno. Dzięki temu zachowuje swój naturalny kolor i zapach. Według mnie – bardzo przyjemny i zdecydowanie przyjemniejszy, niż inne masła shea, jakie do tej pory znałem. Kojarzy mi się z zapachami korzennym, orzechowym, woskowym, miodowym i kwiatowym.