Wazelina i nierafinowane masło shea – poznaj różnice

Wazelina i nierafinowane masło shea – jakie są ich główne różnice? Otóż wazelina jest produktem pochodzącym z przetwarzania ropy naftowej, podczas gdy masło shea jest wytwarzane z orzechów drzewa shea. Obydwa produkty są bardzo dobrze tolerowane przez wrażliwą skórę i są częstym dodatkiem do kosmetyków.

Obydwa produkty zapobiegają ucieczce wilgoci ze skóry, zmiękczają ją, wygładzają, a przede wszystkim chronią przed wpływem czynników zewnętrznych. Jednak wazelina lekko natłuszcza skórę, a stosowana w czystej postaci może powodować powstawanie zaskórników – powodem tego jest fakt, że wazelina nie wchłania się w skórę – ma działanie okluzyjne (odseparowuje od czynników środowiskowych), tworząc ochronną warstwę. Masło shea z kolei wchłania się doskonale, nie pozostawiając skóry tłustej (o ile jest stosowane w odpowiedniej ilości). Masło shea ma jeszcze inną wyjątkową cechę – nie zatyka porów jak większość tłuszczów kosmetycznych.

Siedem głównych różnic między masłem shea a wazeliną:

1. Konsystencja

Konsystencja wazeliny jest w odczucie bardziej tłusta, ale też bardziej miękka, a więc łatwiejsza w aplikacji. Jednak masło shea lepiej wchłonie się w skórę, pozostawiając ją bardziej miękką i gładką niż wazelina, która nie przenika przez nakórek.

2. Naturalność

Masło shea jest otrzymywane z nasion drzewa shea, jest produktem absolutnie naturalnym i najczęściej też organicznym (o ile jest w formie naturalnej). Z drugiej strony wazelina jest produktem pochodzenia chemicznego i jest również mieszania z innymi składnikami pochodzenia nienaturalnego.

3. Wszechstronność

Jeśli chodzi o wszechstronność, masło Shea może być stosowane na wiele dolegliwości skórnych, zmarszczek, drobnych ran lub lekkich oparzeń, zmian skórnych, trądziku oraz do włosów i skóry głowy. Wazelina z kolei może być również szeroko stosowana, ale jej zalety są ograniczone w porównaniu do masła shea. Nie jest to produkt leczniczy, a raczej ochronny i nawilżający.

4. Wchłanialność

Masło shea szybko wchłania się w skórę, dzięki czemu poprawia jej kondycję i leczy od środka. Wazelina w ogóle się nie wchłania. Po prostu pozostaje na niej, dopóki jej nie zmyjesz lub nieświadomie nie zliżesz. Tutaj warto zaznaczyć, że masło shea jest również w Ghanie tłuszczem spożywczym o niesamowitych właściwościach prozdrowotnych (wliczając w to działanie antyrakowe), więc jeśli zliżesz masło shea z ust, na pewno na tym nie stracisz.

5. Korzyści zdrowotne

Nierafinowane masło Shea zawiera witaminy A i E, które mają wiele korzyści zdrowotnych dla skóry i chronią przed wolnymi rodnikami, które mogą powodować uszkodzenia komórek. Wazelina ogranicza się do zapewnienia nawilżenia przed wysuszeniem skóry oraz stworzeniem warstwy ochronnej przed czynnikami środowiskowymi.

6. Rafinacja i estetyka

Wazelina jest produktem zdecydowanie bardziej popularnym i komercyjnym. Jej zapach i konsystencja sprawiają, że jest preferowane nad masło shea. Masło shea z kolei jest trudnym w użytkowaniu kosmetykiem ze względy na to, że jest dużo twardsze i wymaga poświęcenia kilku chwil więcej w aplikacji na skórę

7. Stosowanie w przemyśle

Masło shea jest najczęściej stosowane w kosmetykach (głównie rafinowane), ponieważ jest bogatym źródłem kwasów tłuszczowych, które pomagają leczyć i naprawiać komórki skóry. Jest również bogate w witaminy A i E, które działają jako przeciwutleniacze chroniące przed wolnymi rodnikami, które mogą powodować uszkodzenia komórek. Te zalety dotyczą jednak bardziej masła nierafinowanego. Wazelina natomiast jest najczęściej produktem samym w sobie, do którego często dodaje się różne dodatki, takie jak masło kakaowe czy perfumy – dla wielu klientów zapach pełni decydującą rolę w decyzji o zakupie.

Dlatego też w naszej linii organicznych maseł shea DUAFE zapraszamy do zapoznania się z masłami z naturalnymi olejkami eterycznymi, które również same w sobie wykazują właściwości prozdrowotne dla naszej skóry i samopoczucia.